Ore suplimentare neplatite ce pot face concret
5 dec. 2025La locul meu de munca se sta aproape zilnic peste program, in medie 1 2 ore, iar in unele perioade de varf chiar mai mult. Nu primim bani in plus, nici timp liber in compensare, ni se spune ca este spirit de echipa si ca asa functioneaza domeniul. Programul oficial din contract este 8 ore pe zi, dar realitatea este alta. Exista o procedura legala prin care pot reclama orele suplimentare neplatite fara sa raman imediat fara job? Se poate face sesizare la ITM, ce dovezi ar trebui sa am (pontaje, mailuri, mesaje) si angajatii pot fi sanctionati sau doar angajatorul?
0 răspunsuri
0
39 vizualizări
Vrei un răspuns acum, de la un avocat verificat?
Nu aștepta un răspuns public. Descrie-ți situația într-un chat privat și primești un răspuns personalizat de la un avocat verificat — fără programare.